Wszyscy chcemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytelnictwo. Przedstawiam scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w przedszkolu, w grupie dzieci 4-letnich. Zajęcie to, miało na celu zachęcenie rodziców do czytania swoim dzieciom.
Cele:
- Umożliwianie dziecku zdobycia doświadczeń w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym.
- Wzbudzanie zainteresowań obrazem (ilustracją) i tekstem (książką).
- Pomaganie dziecku w poznawaniu różnych bohaterów literackich.
- Stworzenie okazji do liczenia.
- Budzenie zaciekawienia otaczającym światem, poznawanie różnych gatunków niedźwiedzi.
Cele operacyjne, dziecko:
- poszerza wiadomości ze świata przyrody dotyczące niedźwiedzi,
- wyraża werbalnie swoje uczucia do ulubionej zabawki jaką jest miś,
- poznaje misie, które są literackimi bohaterami książek,
- próbuje rozwiązać przedstawiony problem, szuka logicznej odpowiedzi,
- uważnie słucha tekstu i reaguje ruchem na słowo, usprawnia spostrzegawczość słuchową,
- rozwija umiejętność koncentracji uwagi,
- posługuje się liczebnikami głównymi w możliwie szerokim zakresie, stosownie do swoich możliwości umysłowych,
- dostrzega błędy w liczeniu i precyzuje rodzaj błędu,
- rozdaje przedmioty wg umowy: każdy ma dostać tyle samo,
- wykona czapkę misia wg instrukcji,
- swobodnie porusza się do wybranej muzyki.
Metody:
Czynna: zadań stawianych do wykonania,
Słowna: opowiadanie nauczycielki, opowiadanie dziecka, rozmowa, objaśnienie,
Oglądowa: pokaz,
Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna.
Pomoce:
- sylwety: Misia Uszatka, Kubusia Puchatka, Misia Peddinktona, pieska, zajączka, koguta, domku, drzewa;
- zdjęcia niedźwiedzi w naturalnym środowisku;
- misie maskotki przyniesione przez dzieci z domu;
- pacynka Kubusia Puchatka;
- wskazówka;
- książki o misiach – Uszatku, Puchatku, Peddingtonie i innych;
- liczmany – pierniki, talerzyki;
- maski misiów, pszczółek;
- emblematy: 3 talerzyki, garnuszek, dzbanuszek, buteleczka, 3 choinki;
- karton żółty, nożyczki i kredki do wykonania czapki misia;
- magnetofon, płyta CD;
- 3 ławeczki;
Przebieg zajęcia:
1. Opowiadanie nauczycielki pt. „Przyjaciele Misia Uszatka” ilustrowane sylwetami.
(dz. przed tablicą)
2. Rozmowa:
- Gdzie mieszkał niedźwiadek? (w domku na wsi)
- Z kim mieszkał? ( z dziećmi Jackiem i Zosią )
- Kogo miś spotkał na podwórku? (pieska Kruczka, koguta, zająca )
- Jakie imię nadali Misiowi jego nowi znajomi? ( Uszatek)
- Dlaczego Misiu miał oklapnięte uszko? Jak myślicie?
- Kim zwierzątka stały się dla Uszatka? ( kolegami, przyjaciółmi! )
- Ta historia ma właśnie taki tytuł „Przyjaciele”. Znajdziecie ją w książeczce pt. ”Przygody i wędrówki Misia Uszatka” którą napisał Cz. Janczarski.
- Kto jeszcze bardzo lubi misie? ( dzieci )
3. Przedstaw swojego misia. (dz. w kole na dywanie ze swoimi misiami)
- Mój misiu nazywa się Ben ... przyszedł ze mną do przedszkola bo bardzo chciał was poznać. A twój Oliwia jak ma na imię ... (dzieci prezentują swojego ulubionego misia)
4. Taniec z misiami do piosenki „Pluszowy miś”.
5. Misie z książek (dz. odkładają maskotki, siadają przed tablice, naucz. odsłania 3 sylwety
misiów: Uszatka, Kubusia Puchatka, Peddingtona)
- Jak nazywa się ten pierwszy miś? (Uszatek)
- Po czym poznaliście? (po oklapniętym uszku)
- Znamy piosenkę z dobranocki o Uszatku zaśpiewajmy ją naszym misiom.
Na dobranoc, dobry wieczór,
Miś pluszowy, śpiewa wam, ...
- Jak nazywa się drugi miś? (Kubuś Puchatek)
- Po czym poznaliście? (jest żółty ...)
- Co on lubi? (miodek)
- Gdzie mieszka? (w Stumilowym Lesie)
- Dobrze znacie przygody tego misia, a jeżeli chcecie ich poznać jeszcze więcej to polecam książkę...
- Czy ktoś zna trzeciego misia?
- Jest to ulubieniec dzieci w Anglii, nazywa się Peddington i bardzo lubi chodzić w kapeluszu. Historię tego misia będziemy sobie czytać od jutra. (pokaz książki)
- Jakie znacie inne bajki o misiach? (Złotowłosa i trzy niedźwiadki, Miś Remiś ...- pokaz )
- Gdzie można znaleźć książeczki ? (w księgarni, bibliotece, w naszym kąciku książki)
(dz. odkłada książeczki do kącika)
6. Niedźwiedzie w naturalnym środowisku. (odsłonięcie ilustracji)
- Misie, które znamy o których mówiliśmy to kuzyni niedźwiedzi żyjących w naturalnym środowisku. Jest wiele gatunków niedźwiedzi.
- Czy rozpoznajecie któregoś? (polarny, gryzli, baribal, panda)
- Jest jeszcze takie zwierzątko, mówimy o nim miś... (koala) lecz on nie nalerzy do rodziny niedźwiedzi tylko jest do nich podobny.
7. „Bajka o misiowej rodzince” – met. KLANZA (dz. siedzą na ławeczkach, rozdanie
ról – masek, emblematów)
8. Kubuś Puchatek uczy się liczyć - wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej (dz. przed tablicą)
- Wiecie, że Kubuś Puchatek nie umie liczyć?
To są piernikowe serduszka, ułożyłam je w szeregu, żeby było mu łatwiej policzyć.
Przyglądnijcie się uważnie jak on to robi i powiedzcie mi gdzie robi błąd.
(zaczyna prawidłowo a potem przeskakuje)
- Dobrze liczył? (nie)
- Co źle robił miś? (przeskakuje pierniczki)
- Czy wszystko dokładnie policzył? (...)
- Popatrzcie jeszcze raz i zastanówcie się.
- Pokaż i powiedz mu jak się prawidłowo liczy. (....)
- Może miś już nauczył się liczyć? Niech pokaże jak liczy.
(zaczyna prawidłowo a potem liczy dwukrotnie)
- Dobrze liczył?
Powiedz, co tym razem złego zrobił miś? ( liczył dwa razy te same pierniki)
- Naucz misia jak się liczy.
Wyjaśnij mu dokładnie i pokaż jak się liczy.
- Teraz już na pewno miś umie liczyć. Sprawdźcie jak on to robi.
(zaczyna od środka, „zakręca” liczy ponownie)
- Dobrze miś liczył?
- Jaki błąd popełnił? (liczył od środka ...)
- Pokaż mu jak się liczy.
Miś liczy poprawnie.
9. Kubuś Puchatek spodziewa się gości.
Kubuś Puchatek przygotowuje przyjęcie dla misiów Uszatka i Peddinktona.
Chce poczęstować gości pierniczkami. Musi je rozdzielić po równo, tak żeby na każdym talerzyku było tyle samo.
- Pomóżcie misiowi porozdzielać te pierniki. Po ile pierników dostanie każdy miś? (...)
- Ja wam poradzę jak to zrobić. Będziemy rozkładać po jednym na każdy talerzyk
(dziecko rozkłada)
Zobaczcie zostało jeszcze pierniczków. Co możemy z nimi zrobić?
- Dołożyć jeszcze po jednym na każdy talerzyk
(dziecko dokłada)
- Jeszcze zostało pierników. Jak je podzielimy?
- Dołożymy jeszcze po jednym (dz. dokłada)
- Policz ile pierników dostał każdy miś?
- Ile jest na pierwszym talerzyku? (3)
- Ile na drugim? (3)
- Ile na trzecim? (3)
- Po ile jest na każdym talerzyku? (po 3, po tyle samo)
- Co misiu ma zrobić z tym jednym piernikiem który został? (....)
- Pamiętajcie każdy miś ma mieć po równo. (zostanie na jutro, zostanie dla
niespodziewanego gościa ...)
10. Wykonanie czapki misia.
Kubuś Puchatek chce i was zaprosić na przyjęcie. Ale na tym przyjęciu mogą być same misie.
Przygotowałam dla was czapki misiów które trzeba dokończyć. (pokaz)
Waszym zadaniem jest zamalować oczy i nos na czarny kolor, następnie przeciąć nożyczkami po linii przerywanej od brzegu złożenia kartonu. Uważajcie żeby nie przeciąć do końca tylko do zaznaczonego miejsca. Następnie odchylcie dolną część do tyłu i załóżcie na głowę.
11. „Taniec szczęśliwych misiów” – swobodna ekspresja do muzyki A. Dworzaka
„Humoreska”
Dzieci w misiowych czapkach swobodnie poruszają się do słyszanej muzyki.
13. Zakończenie
- Kogo poznaliście dzisiaj na zajęciu?
- Zachęcam was do poznawania przygód tych misiów. Poproście rodziców aby wam w tym pomogli i o nich poczytali.
- Kubuś Puchatek zostawił dla was pierniczki, zobaczymy czy dobrze policzył i czy wystarczy dla wszystkich.
Ewa Józefczyk